Klawesyn – przodek fortepianu
Wizualnie klawesyn w znacznym stopniu przypomina fortepian. Mimo że posiada klawisze, jest to instrument strunowy szarpany.
Wewnątrz pudła rezonansowego znajdują się struny, które są pobudzane dzięki mechanizmowi skoczków zaopatrzonych w tzw. piórka.
W momencie uderzenia palcem klawisza, piórka są wprawiane w ruch i szarpią struny. Dla porównania w fortepianie odbywa się to za pomocą uderzenia młoteczkiem, co sprawia, że jest to instrument strunowy klawiszowy.
Ponadto w fortepianie możliwe jest różnicowanie dynamiki poprzez mocniejsze lub słabsze uderzenia. Niestety takiej możliwości nie ma w klawesynie, co spowodowało, że fortepian przyćmił go swoją popularnością pod koniec XVII wieku.
Muzycy chętniej sięgali po fortepian, ponieważ dawał im większy potencjał. Dopiero w XX wieku nastąpiło odrodzenie klawesynu, do którego przyczyniła się polska klawesynistka Wanda Landowska.
Współcześnie wykorzystuje się ten instrument w zespołach, które zajmują się stylową interpretacją muzyki dawnej, ale nie brakuje także awangardowych zastosowań.